Procedura wewnętrzna bezpiecznego przebywania dzieci w placówce

Procedura bezpiecznego pobytu dziecka w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Lubaczowie zgodnie z wytycznymi dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego.

Procedura ma na celu: zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz bezpośredniej stałej opieki nad nimi podczas pobytu w przedszkolu i po za nim od momentu podjęcia nad nimi opieki przez nauczyciela do momentu odbioru przed rodzica/opiekuna/osobę upoważnioną.
Do przestrzegania procedury zobowiązani są: wszyscy pracownicy przedszkola, dyrektor oraz rodzice (opiekunowie/osoby upoważnione do odbioru).

  1. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
  2. Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
  3. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
  4. Zabronione jest przyprowadzanie dzieci przez osoby chore lub przebywające na kwarantannie.
  5. Nauczyciel może wykona
  6. weryfikację temperatury ciała za pomocą dostępnego w placówce termometru jeżeli rodzic/opiekun wyraził pisemną zgodę.
  7. Zabronione jest przyprowadzanie dziecka chorego lub wykazującego objawy choroby, a także jeżeli dziecko lub jakikolwiek domownik jest objęty kwarantanną.
  8. Rodzic/opiekun, który przyprowadza dziecko do przedszkola jest zobowiązany podać aktualny numer telefonu pod którym możliwy będzie z nim kontakt w nagłych przypadkach.
  9. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultacje lekarskie.
  10. Wszyscy pracownicy placówki mają zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak rękawiczki, maseczki/przyłbice, a także fartuchy z długim rękawem.
  11. Rodzic zobowiązany jest zachować dystans od nauczyciela przyjmującego dziecko min. 1,5m.
  12. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 1,5 m przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (m.in. stosowanie osłony ust i nosa, rękawiczek jednorazowych, dezynfekcja rąk).
  13. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie/pranie/dezynfekcję zabawki.
  14. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
  15. Przy głównym wejściu umieszczony jest dozownik z płynem do dezynfekcji, z którego zobligowane są skorzystać osoby przyprowadzające dziecko oraz dziecko (zgodnie z umieszczoną przy nim instrukcją). Należy dopilnować aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
  16. Dziecko w czasie pobytu w przedszkolu objęte jest stałym dozorem i opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola. Do grupy przypisani są na stałe Ci sami opiekunowie.
  17. Zajęcia w danej grupie są organizowane zawsze w tej samej sali.
  18. Dzieci przyprowadzane są do godziny ….. po jej upływie w placówce są dezynfekowane klamki i poręcze.
  19. Dzieci bawią się w placówce tylko zabawkami, które są możliwe do dezynfekcji.
  20. W sali, w której przebywają dzieci są usuwane przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe są one dokładnie czyszczone lub dezynfekowane.
  21. Rodzice są informowani, aby dziecko nie przynosiło i nie zabierało z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
  22. Nauczyciele pilnują, aby dzieci nie brały do ust zabawek, a jeżeli to zrobią poddają zabawkę dezynfekcji.
  23. Sala w której przebywają dzieci jest wietrzona co najmniej raz na godzinę , w czasie przerw w zajęciach, a także w miarę potrzeby w trakcie zajęć.
  24. Podczas korzystania z posiłków klamki do drzwi, poręcze oraz stoły są dezynfekowane.
  25. Dziecko, które korzysta z toalety pod nadzorem nauczyciela dezynfekuje ręce zgodnie z umieszczoną przy umywalkach instrukcją.
  26. Podczas pobytu w placówce dzieci nie korzystają ze wspólnych źródeł wody pitnej.
  27. Osoby trzecie (inne niż odbierające lub przyprowadzające dzieci) w placówce przebywają tylko za zgodą pracownika lub dyrektora przedszkola, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
  28. Plac zabaw jest dezynfekowany każdego dnia po zakończonej zabawie, korzystać z niego może tylko 1 grupa jednocześnie.
  29. Jeżeli podczas zajęć opiekę sprawuje więcej niż jeden opiekun powinni oni zachować od siebie dystans społeczny min 1,5 m.
  30. Dla nauczycieli w wyznaczonym pomieszczeniu jest dostępny termometr, aby mogli dobrowolnie przebadać temperaturę swojego ciała, pomieszczenie to traktowane jest również jako izolatka jeżeli dziecko lub nauczyciel ma podejrzenia zarażenia (wysoka temperatura ciała, kaszel, trudności z oddychaniem, rozpalona/zaczerwieniona twarz).
  31. W każdej sali dostępny jest termometr w ilości min. 1 szt. na grupę.
  32. W przypadku podejrzenia zarażenia nauczyciel lub dziecko musi być natychmiast odizolowane oraz musi zostać poinformowany rodzic i dyrektor placówki.
  33. Nauczyciele codziennie przed zajęciami pokazują dzieciom jak prawidłowo myć ręce i pilnują, aby dzieci robiły to dokładnie i często.
  34. Posiłki spożywane są w małych grupach. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu i wyparzane w temperaturze powyżej min.60 st. C.
  35. Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
  36. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego
  37. W miarę możliwości dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich,- optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
  38. Na terenie placówki rozmieszczone są plakaty informacyjne oraz instrukcje wskazujące prawidłowe postępowania, a także numery alarmowe.
  39. W placówce dostępny jest numer telefonu komórkowego do dyrektora oraz przedstawiciela organu prowadzącego pod które nauczyciel może zadzwonić w nagłych sytuacjach nie objętych procedurą.